Descrizione dell’offerta di lavoro

Tasks:

- Software development for WinCC and WinCC TIA HMI / SCADA applications

- Integration tests in our test field in combination with hardware and PLC or with simulation tools

- Commissioning of HMI / SCADA projects at customer site worldwide, also training of customer personnel

- Setup WinCC Server and clients, SQL databases

Qualifications:

- B.Sc. Informations Technology, B.Sc. Electrical Engineering

- First experience with HMI/SCADA-Systems like WinCC, WinCC TIA, InTouch, Rockwell, iFix, zenOn

- Good English knowledge

- Nice to have knowledge: C#, VMware, German skills

Advantage:

- German language skills

- C#, VMware

Dettagli dell’impiego
Settore:
Work experience:
Work experience is not required
Competenze linguistiche:
  • English
  • Very good
  • German
  • Very good
Fascia salariale:
Date of expiry:

Informazioni sull’azienda

A pécsi székhelyű Hauni Hungaria 1300 magasan képzett dolgozójával széleskörű szolgáltatásokat nyújt a berendezés- és gépgyártás területén. A vállalat kompetenciái a konstrukciótól a forgácsoláson, lemezmegmunkáláson, szerkezeti egységek és gépek összeszerelésén keresztül egészen a komplett gépek és berendezések fejlesztéséig terjed. A vállalat a nemzetközi Körber-konszern második legnagyobb… Per saperne di più